San Mateon piirikunnan johtajat ylistävät koulutusrahoituksen lisäämistä | PaikallisuutisetYli puolet Kalifornian 97 miljardin dollarin budjetin ylijäämästä menee koulutukseen vuosien 2022–2023 tarkistetun budjetin julkaisemisen jälkeen, ja monet paikalliset koulutusjohtajat ylistävät vauhtia ja tunnustavat, että osavaltion julkisen koulutusjärjestelmän rahoituksen vakauttamiseksi on tehtävä enemmän.

Kuvernöörin toukokuussa 2022–2023 tekemän budjettitarkistuksen jälkeen osavaltion julkiseen koulujärjestelmään ohjataan yli 128 miljardia dollaria. Nämä dollarit menevät kampuksen tilojen parantamiseen, opettajien pätevyyskirjojen ja residenssien tukemiseen, joidenkin koulujen opiskelijakohtaisen rahoituksen lisäämiseen ja varhaiskasvatuksen ohjelmoinnin tukemiseen.

“Toukokuun tarkistus antaa meille kaikille vahvistuksen siitä, että piirimme saavat jatkossakin ennätysmäärän rahoitusta”, sanoi San Mateo-Foster Cityn koulupiirin superintendentti Diego Ochoa.

Ochoan kohokohta oli lupaus lisätä julkiseen järjestelmään 8 miljardin dollarin kertaluonteinen harkinnanvarainen apuraharahoitus, joka voitaisiin jakaa opiskelijakohtaisesti, mikä saattaa antaa piirille 1 400 dollaria lisää opiskelijaa kohden. Ochoa huomautti, että näitä varoja voitaisiin käyttää opiskelijoiden oppimishaasteisiin, henkilöstömääriin ja opiskelijoiden ja henkilökunnan mielenterveys- ja hyvinvointitarpeiden tukemiseen.

Piirille myönnettiin myös 200 000 dollarin suunnitteluapuraha sen pyrkimyksiin perustaa yhteisökoulu North Central -naapurustossa osana California Community Schools Partnership Program -ohjelmaa. Lainsäätäjät hyväksyivät vuosi sitten 3 miljardin dollarin ohjelman, jonka tarkoituksena on tarjota kattavat palvelut opiskelijoille. Gavin Newsom omistaa 1,5 miljardia dollaria lisäponnisteluihin tarkistuksen kautta.

Kuten Ochoa, Kalifornian opettajien yhdistyksen presidentti E. Toby Boyd ylisti budjettitarkistuksia, mukaan lukien 6,56 prosentin elinkustannusten mukauttaminen Local Control Funding Formula -kaavaan, jota käytetään määrittämään, kuinka paljon rahaa piireille tulisi antaa per opiskelija ja jatkuva 2,1 miljardin dollarin lisäys LCFF:n perusrahoitukseen.

Lisäksi Boyd kehui hallintoa siitä, että se jatkoi koulurahoitusongelmiin puuttumista sen jälkeen, kun COVID-19 johti monet jäämään koulupäivistä poissa, ja päivittäinen keskimääräinen osallistuminen oli keskeinen tekijä LCFF:n kaavassa. Valtio arvioi tuen maksavan noin 3,3 miljardia dollaria jatkuvaa rahoitusta.

”Opettajat ovat tyytyväisiä erittäin hyviin uutisiin vahvasta taloudesta johtuvista tuloista ja budjettiehdotuksesta, joka toisi ennätysrahoituksen julkisille kouluillemme ja paikkakunnallisille korkeakouluillemme. Koulumme ja oppilaamme ovat edelleen levoton pandemiasta ja sen paljastamasta eriarvoisuudesta, ja tämä toukokuun tarkistus antaa lisätoivoa siitä, että Kalifornian 6 miljoonalla opiskelijalla on lähempänä menestymiseen tarvittavia resursseja”, Boyd sanoi.

John Baker, Etelä-San Franciscon yhtenäisen koulupiirin presidentti, sanoi, että viranomaiset olivat iloisia nähdessään osavaltion lisäävän panostaan ​​Kalifornian osavaltion opettajien eläkejärjestelmään, koska se vähentää todennäköisyyttä, että piirit joutuvat maksamaan enemmän kuin tällä hetkellä.

Baker sanoi, että myös lisäinvestoinnit osavaltion laajennettuun yleiseen siirtymäkauden päiväkotiohjelmaan, jonka tarkoituksena oli saada kaikki alle 4-vuotiaat lapset luokkahuoneeseen, olivat myös arvostettuja, mutta hän huomautti, että valtio ei ole vieläkään selventänyt, miten TK-rahoitus toimii perusopetuksessa. avustusalueet – ne, jotka rahoitetaan kokonaan kiinteistöverotuloilla.

Bakerille avain on kuitenkin 3,4 miljardin dollarin lisärahoitus, jonka valtio omistaa laajennettuun oppimismahdollisuuksiinsa, jonka tarkoituksena on rikastuttaa peruskoulun ohjelmia alueilla, joilla on eniten pienituloisia opiskelijoita, englannin kielen oppijoita ja nuoria. sijaishoito. Ylimääräisillä dollareilla rahoitetaan ohjelma kokonaisuudessaan neljä vuotta etuajassa, ja ne myöntävät piireille 2 500 dollaria alipalveltua opiskelijaa kohden.

”Meidän kaltaisella alueellamme, jossa noin 45 % opiskelijoista täyttää vähintään yhden näistä kriteereistä, rahalla voi olla valtava ero. Voimme käyttää sitä lukuasiantuntijoihin, kieltenopettajiin, mielenterveysneuvontaan jne., jotka ovat kaikki keskeisiä tarpeita alueellamme”, Baker sanoi.

Silti koulutusjohtajat vaativat enemmän tekemistä, mukaan lukien Boyd ja Dr. Darnise Williams, Sequoia Union High School Districtin superintendentit. Boyd sanoi, että osavaltio ei ole vielä saavuttanut rahoituspotentiaaliaan, koska sillä on yksi maailman viiden vahvimman talouden joukosta, mutta se ei ole oppilaskohtaisen rahoituksen huipulla. Williams kehotti viranomaisia ​​ryhtymään työskentelyyn opiskelijoiden sosiaalisten ja sosiaalisten ongelmien ratkaisemiseksi. akateemiset tarpeet.

“Kiitän kuvernööriä julkisen koulutuksen priorisoinnista, koska julkiset koulut ovat avainasemassa varmistamaan, että Kalifornia pysyy edelläkävijänä innovaatioiden ja mahdollisuuksien suhteen”, Williams sanoi. ”On kuitenkin tärkeää muistaa, että Kalifornian julkiset koulut ovat edelleen alirahoitettuja kasvusta huolimatta. Ottaen huomioon opiskelijoiden kasvavat akateemiset ja sosiaaliset emotionaaliset tarpeet pandemian jälkeen, kuvernöörin ja lainsäätäjän on tarkasteltava uudelleen, kuinka Kalifornia rahoittaa kouluja.

.

Leave a Comment