Vaali 2022: Opetuslautakunta, piiri 5

Glennera Martin, joka valittiin ensimmäisen kerran Bulloch Countyn opetushallitukseen piiristä 5 vuonna 2014, tarjoaa valitsijoille 44 vuoden monipuolisen kokemuksensa koulutuksesta ja vapaaehtoistyöstä. Hän on myös Bulloch Countyn eläkekouluttajien yhdistyksen presidentiksi valittu.

Martin kohtaa haasteen piirin 5 BOE-paikasta Shontelle Childressiltä. Childressin profiili ilmestyi torstain painoksessa ja on edelleen saatavilla osoitteessa www.statesboroherald.com. Piirin äänestäjät ratkaisevat tämän puolueettoman kilpailun 24. toukokuuta pidetyissä vaaleissa, joissa ennakkoäänestys jatkuu lauantaina 14. toukokuuta ja maanantaista perjantaihin 16. – 20. toukokuuta.

Nämä 44 ​​vuoden kokemukset sisältävät opetusta, opetushallintoa, työskentelyä vanhempien kanssa ja “vapaaehtoistyötä yhteisössä tutoroinnin, mentoroinnin ja vanhempien kanssa työskentelyn kautta”, Martin sanoi ja huomautti, että hän on toiminut myös ammatillisena konsulttina koulutuksessa.

“Koulujärjestelmän äskettäinen akkreditointi heijastaa sitä, että nykyinen asemamme on kansallista keskiarvoa korkeampi”, hän kirjoitti vastauksena miksi hän haluaa jatkaa palveluksessa. “Vakiintuneena toimijana tavoitteeni on edistää ja tukea tätä huippuosaamista.”

Kaikkiin BOE-ehdokkaisiin otettiin ensin yhteyttä, ja sitten heille esitettiin luettelo kysymyksistä. Vakiintuneille toimijoille suunnattu kyselylomake ehdottaa, että he voisivat mainita saavutuksiaan hallituksessaan.

Herald: Mitkä ovat suurimmat huolenaiheesi Bullochin piirikunnan kouluista, niiden opiskelijoista (ja vanhemmista), opettajista ja henkilökunnasta?

Martin: “Suurin huolenaiheeni Bullochin piirikunnan koulujärjestelmän suhteen keskittyy siihen, onko meillä tarvittavat resurssit ja tuki säilyttää nykyinen kansallista keskiarvoa korkeampi asema. Tämä huolenaihe edellyttää yhteistyötä, johon kuuluvat opiskelijat, koulun henkilökunta, vanhemmat ja sidosryhmät.

Herald: Mitä muutoksia tai parannuksia haluaisit nähdä kouluissa? Mitä haluaisit nähdä jatkossa? (Mitä sinä ja hallitus olette saaneet aikaan tähänastisten palveluvuosien aikana?)

Martin: ”Ensimmäinen muutos keskittyy vähentämään opettajien ammatillisiin tapaamisiin kuluvaa aikaa, mikä antaa lisäaikaa opiskelijoiden akateemiseen opetukseen. Toinen muutos sisältää sertifioidun ja sertifioimattoman henkilöstön lisätunnustuksen poikkeuksellisesta palvelusta ja suorituskyvystä.

“Opetushallituksen tulee jatkaa ja tukea sitä missiota, kulttuuria, toimintaohjelmointia ja muita komponentteja, joiden ansiosta koulujärjestelmä ansaitsi valtakunnallista keskiarvoa korkeamman aseman.”

Hän toimitti luettelon 17 “hallituksen saavutuksesta”.

Ensimmäinen oli äskettäin valmistunut akkreditointi, johon hän perusti lausuntonsa, jonka mukaan Bullochin piirikunnan koulut ovat “kansallista keskiarvoa korkeampi” koulujärjestelmä. Tämä oli Cognian uudelleenakkreditointi, joka on yksi kahdesta voittoa tavoittelemattomasta organisaatiosta, jotka valtio on hyväksynyt akkreditoimaan Georgian julkisia kouluja ja akkreditoi myös kouluja monissa muissa osavaltioissa.

Cognia antoi Bulloch County Schoolille yleisarvosanan kansallista keskiarvoa korkeammalle.

Toinen hänen mainitsemansa saavutus on se, että koulun työntekijöille tarjotaan 20 000 dollarin henkivakuutus.

Kolmas on kuuden ohjausvalmentajan palkkaaminen auttamaan opettajia parantamaan oppilaiden suorituskykyä ja kuuden ilmastovalmentajan palkkaaminen käyttäytymisongelmien ratkaisemiseksi.

Hänen luetteloonsa ovat myös 2 dollarin tuntikorotus sertifioimattomille koulun työntekijöille vuosien 2022–2023 budjetissa, uudet urheilukompleksit valmistuvat kahdessa yläkoulussa hintaan 5,25 miljoonaa dollaria ja suunnitelma uuden kaakkoisalueen rakentamisesta. Bullochin lukio.

Herald: Miten tasapainottaisit veronmaksajien edut opiskelijoiden ja koulun työntekijöiden tarpeiden kanssa?

Martin: “Veronmaksajien on oltava varmoja siitä, että he saavat äärimmäisen arvon verodollaristaan. Tämä on ilmeistä korkeakoulututkinnon suorittaneiden korkeasta laadusta, jotka hyväksytään keskiasteen jälkeisiin koulutusohjelmiin, mukaan lukien korkeakoulu- ja asepalvelus. Tähän sisältyy myös valmistautuminen työntekijöiden maailmaan.”

Elämäkertatiedot

“Ylpeä 1961 valmistunut” William James High Schoolista Statesborossa, Martin meni Savannah State Collegeen, nykyiseen yliopistoon, Regents Scholarina pääaineenaan perusopetus ja valmistui arvosanoin vuonna 1965. Hän suoritti lukukoulutuksen tutkinnon University of the Universitystä. Georgia neljä vuotta myöhemmin, sekä kuudennen vuoden todistus hallinnosta ja valvonnasta. Hän teki lisäkurssitöitä Georgia Southernissa.

Martin aloitti opettajanuransa Mary Jackson Elementary Schoolissa Nevilsissä maalis-toukokuussa 1965, minkä jälkeen hän opetti alakoulussa Chatham Countyssa vuosina 1965-1970. Hän oli ensimmäisen piirin RESA-koordinaattori viisi vuotta ja työskenteli sitten Burke Countyn koulujärjestelmässä Waynesborossa vuosina 1975–2009 useissa eri tehtävissä, muun muassa opetussuunnitelman johtajana, erityisopetuksen johtajana, osaston I johtajana, testikoordinaattorina ja koulun koordinaattori.

Hänen vapaaehtoistyöhönsä on kuulunut palveleminen Girl Scout -johtajana sekä Burken että Bullochin piirikunnissa, Willow Hill Heritage & Renaissance Centerin oikeinkirjoituskoordinaattorina ja ensimmäisenä Bulloch Countyn NAACP:n nuorisokoordinaattorina, sekä tutorointia ja mentorointia kouluissa ja muita tehtäviä. .

Hän toimii tällä hetkellä Savannah State University -säätiön ja Boggs Rural Life Center -säätiön hallituksissa, sen lisäksi, että hän on vuosien 2022–2023 Bulloch Countyn eläkeläisten kouluttajien yhdistyksen presidentiksi valittu.

Martin on palvellut useissa rooleissa Greater Bethel AME -kirkossa, ja hänet nimitettiin äskettäin 6. piispanpiirin koulunjohtajaksi vuosiksi 2022-2023 sekä myös piirin kristillisen koulutuksen johtajaksi.

Kolme hänen saamistaan ​​lukuisista palkinnoista ovat African Methodist Episcopal Church Living Legacy Award, Deen Day Smith Service to Mankind -palkinto ja Bulloch Countyn NAACP Achievement Award -palkinto.

Martinilla ei ole biologisia lapsia, mutta hän on mentoroinut kahta veljenpoikaa, kahta veljentytärtä ja neljää jumalantytärtä, joiden koulutus- ja ammatilliset saavutukset hän ylpeänä panee merkille.

Leave a Comment