“Onko se normaalia?”: Opi muistin heikkenemisestä ja ikääntymisestä Steamboat Alzheimer’s Education Seriesissa

Ilmaiset tukiryhmät ovat osa Alzheimer-yhdistyksen ohjelmia ja palveluita omaishoitajille ja taudin alkuvaiheessa eläville. Paikallinen tukiryhmä kokoontuu joka kuukauden toisena tiistaina klo 10.30 Steamboat Springs Community Centerissä.
Alzheimerin liitto / kohteliaisuuskuva

Steamboat Springsin asukkaan Leigh Hullin käännekohta tuli, kun hänen ikääntyvä äitinsä ei muistanut lentäneensä pois osavaltiosta läheisen perheystävän hautajaisiin. Kun 78-vuotias äiti muistutti matkasta, hän ei vieläkään muistanut.

“Ajattelimme:” Meillä on ongelma. Meidän on tutkittava syvemmälle hänen muistinsa menetystä, ja meidän täytyy nähdä joku”, Hull muisteli.

Hull on oppinut ensi käden haasteista, joita voi olla omaishoitajana ja muistihäiriöstä kärsivän tyttärenä.“Kesimme luultavasti vuoden, kun sanoimme “Onko se normaalia?” ennen kuin huomasimme, että meidän oli saatava apua ja saatava hänet diagnoosiin”, sanoi Hull, joka menetti äitinsä verisuoni dementiaan vuonna 2015.

Hänen perheensä kokemus on keskeinen syy, miksi Hull toimii vapaaehtoisena koordinaattorina neliosaisessa Alzheimerin koulutussarjassa, joka alkaa klo 17.00 tiistaina 17. toukokuuta Steamboat Springs Community Centerissä. Ilmainen sarja esitellään touko-, kesä-, heinä- ja elokuun kolmantena tiistaina yhdessä Routt County Council on Aging ja Coloradon Alzheimerin yhdistyksen kanssa.Hull sanoi toivovansa, että istunnot, jotka alkavat selittämällä Alzheimerin taudin 10 varoitusmerkkiä, auttavat ihmisiä oppimaan, mikä on normaalia ikääntymistä ja milloin pitää kaivaa syvemmälle ja nähdä palveluntarjoajan.

Kansallisen ikääntymisinstituutin mukaan Alzheimerin tauti on aivosairaus, joka tuhoaa hitaasti muistia ja ajattelukykyä. Noin 76 000 Coloradon asukasta kärsii Alzheimerin taudista, ja 1 909 potilasta Coloradossa kuoli Alzheimerin tautiin vuonna 2019, Coloradon Alzheimer-yhdistyksen mukaan..

Tohtori Lawrence Meredith, UCHealth Neurology Clinicin Lovelandissa työskentelevä neurologi, sanoi, että monet ihmiset kokevat enemmän unohtamista ikääntyessään, kuten unohtavat missä auton avaimet ovat, mutta dementiasta kärsivät ihmiset saattavat unohtaa auton avainten todellisen käytön.

Meredith sanoi, että perheenjäsenten on tärkeää huomata suuria muutoksia ajan myötä tai johdonmukaisia ​​heikkenemismalleja heidän ikääntyvien rakkaiden keskuudessa, mutta hän sanoi, että nykyiset Alzheimerin taudin lääkkeet voivat hoitaa vain oireita. Sairaudelle ei ole parannuskeinoa, mutta Meredith on edelleen toiveikas meneillään olevan tutkimuksen laajuuden ja kokeiden kohteena olevien lääkkeiden suhteen. Hän suosittelee myös Oliver Jamesin kirjaa “Contented Dementia”.

Meredith sanoi, että muistiongelmista kärsivien ikääntyvien läheisten on tärkeää hakeutua lääkärin hoitoon, koska taustalla voi olla jokin syy, kuten kilpirauhasen vajaatoiminta, lääkkeiden epätasapaino tai pienet aivohalvaukset. Tavoitteena on pitää muistiongelmista kärsivät potilaat turvassa omassa kodissaan mahdollisimman pitkään, lääkäri sanoi.

Yampa Valleyssä on kaksi muistinhoitoyksikköä Casey’s Pondissa Steamboatissa ja Sandrock Ridge Care and Rehabilitationissa Craigissa, mutta paikalliset omaishoitajat sanovat, että tarvitaan lisää ohjelmia varhaisen vaiheen dementian hoitoon.

Steven Lamoreaux, Sandrockin hoitokodin ylläpitäjä, sanoi haluavansa parannetut resurssit dementiapotilaiden ja heidän perheidensä neuvontaan ja terapiaan hoitokodin ulkopuolella, erityisesti pienituloisille perheille.

Alzheimerin hoitajan tukiryhmä kokoontuu henkilökohtaisesti klo 10.30 joka kuukauden toisena tiistaina Steamboat Springs Community Centerissä. Luoteis-Coloradon ikääntymisen aluevirasto tarjoaa tällä hetkellä joitain apurahoja hoitajien hoitoon tai kodin muuttamiseen turvallisuuden vuoksi.

Angel Hoffman, Pohjois-Colorado Alzheimer-yhdistyksen aluejohtaja, sanoi haluavansa auttaa perustamaan paikallisen “muistikahvilan”. Vapaaehtoistyönä toimiva kahvila toisi Alzheimer-potilaat ja omaishoitajat yhteen ryhmätoimintaan. Kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä aluejohtajaan osoitteessa alhoffman@alz.org.

Alzheimer’s Association, joka löytyy osoitteesta Alz.org, sisältää erilaisia ​​ilmaisia ​​verkkoresursseja koulutusluokista tukiryhmiin tiettyjä asioita varten. Yksi arvokas resurssi on kansallinen Alzheimerin yhdistyksen 24/7 auttava puhelin numero 800-272-3900, josta on apua englanniksi tai espanjaksi.

Voittoa tavoittelematon Alzheimer’s Foundation of America osoitteessa Alzfdn.org tarjoaa myös tukea, palveluita ja koulutusta.

Äitinsä asteittaisesta muistinmenetyksestä ja pienistä aivohalvauksista viiden vuoden aikana saatujen kokemusten perusteella Hull tietää, että potilaat voivat itsekin pelätä muistin menetystä ja yrittää piilottaa oireitaan.

“He tekevät hyvää työtä sopeutuakseen uuteen todellisuuteensa ja kätkeessään oireita, minkä vuoksi hänen läheisten on vaikea nähdä merkkejä ja diagnoosin tärkeyttä”, Hull sanoi.

Yksi vaikeimmista osista äitinsä hoitamisessa hänen viimeisenä elinvuotensa oli, kun hänen äitinsä kysyi aviomiehestään, joka oli kuollut edellisenä vuonna. Kipu, kun katseli hänen äitinsä yrittävän ymmärtää uutisia miehensä kuolemasta yhä uudelleen ja uudelleen, kävi liikaa.

“Oppimme olemaan kertomatta hänelle. Sanoimme, että “hän on kunnossa” tai “hän voi hyvin”, Hull sanoi.

Leave a Comment