Vuoden opettaja finalisti: Natasha Akery | koulutus

Opetus on Natasha Akeryn toinen ura; hän liittyi ammattiin vuonna 2017 vaihtoehtoisen sertifiointiprosessin kautta. Hän on toiminut englanninkielisen ohjaajan ja Diversity Coachin rooleina Academic Magnet High Schoolissa vuodesta 2020 lähtien.

Akery asettui koko elämänsä aikana asemiin, joissa hän saattoi opettaa, koska se oli hänelle luonnollista. Hän oli joogaopettaja kahdeksan vuotta, ja toisen lapsen syntymän jälkeen ystävät kysyivät häneltä, aikooko hän palata töihin. Onneksi hän opiskeli koulutuksen magneettilukiossa, The Academy for Arts, Science and Technology in Myrtle Beachissä. Hänen intohimonsa kirjallisuuteen on jotain, mitä hän halusi aina jakaa, ja isän kanssa, joka on kokenut kouluttaja, se tuntui seuraavalta parhaalta askeleelta.

“Puhuessani siitä perheeni kanssa sain tietää, että he kaikki odottivat minua ymmärtämään, että minun piti olla luokkahuoneessa”, sanoi Akery.

Eteenpäin tähän päivään, ja vuonna 2009 College of Charlestonin tutkinnon suorittanut (uskonnolliset tutkimukset) osallistuu International Institute for Restorative Practices -instituuttiin opiskellessaan maisterintutkintoaan.

Akeryn inspiraatio ryhtyä englannin opettajaksi tuli hänen omalta opettajaltaan Susie Hugginsilta, joka sytytti intohimon, joka hänellä oli kirjoitettua sanaa kohtaan.

“Rouva. Huggins loi pohjan”, Akery lisäsi.

Ei kestänyt kauaa Akeryn rakastua päätökseensä ja oppilaisiinsa. “Suurin osa opetuksessa on tarinankerronta”, sanoi Akery. ”Tarinankerrontaan kuuluu myös kuulematta jääneiden tai jääneiden tarinoiden kuunteleminen ja etsiminen.

Oppilaat kuulevat tarinoita, joita he eivät olleet aiemmin harkinneet, ja he oppivat nopeasti, kuinka ja miksi ottaa huomioon toisen henkilön näkökulma tai näkökulma.”

Opetuskäytäntöjään pohtiessaan Akery myönsi, että Charleston Countyn koulupiiri (CCSD) on pyrkinyt puuttumaan eriarvoisuuteen, joka vaaransi oppilaiden saavutuksia.

“Harrastan korjaavia käytäntöjä ja kulttuurisesti reagoivaa opetusta, koska haluan purkaa nämä eriarvoisuudet”, Akery sanoi. ”Teen yhteistyötä koulupiirin edustajien kanssa tarjotakseni kouluttajan näkökulmaa ja puhuakseni oppilaideni puolesta. Oppilaiden menestyvän näkeminen tuo minulle opettajana suurinta iloa.”

Hän ei vain aja opiskelijoidensa puolesta, vaan Akery puolustaa tulevia ja nykyisiä kollegojaan.

Akery on esiintynyt Etelä-Carolinan englannin opettajien neuvostossa vuosien 2020 ja 2022 vuosikonferensseissa ja on Teacher2Teacherin (National Social Media Network for Educators) ja #HipHopEdin (Virtual Professional Learning Community) jäsen.

Roolissaan Academic Magnetissa Akery suunnittelee ja helpottaa hallinnon, tiedekunnan ja henkilöstön ammatillista kehitystä monimuotoisuuden, tasa-arvon ja osallisuuden alalla. Akery helpottaa myös CCSD:n englannin kielen taiteen ja yhteiskuntaopin opettajien ammatillista kehittymistä kulttuurisesti reagoivan opetuksen ja palauttavien käytäntöjen inspiroimana.

“Neuvo, jonka annan tuleville kasvattajille, on kysyä itseltään rehellisesti, ovatko he valmiita välittämään jokaisesta lapsesta ja ovatko he valmiita rakentamaan sillan johtamaan tuon lapsen menestykseen”, hän sanoi.

Akery pitää opettamista mahdollisuutena tutustua oppilaisiinsa, tunnistaa heidän vahvuutensa, tunnistaa heidän kasvumahdollisuuksiaan ja saada heidät nauramaan.

“Opetan opiskelijoilleni, että kaikki kirjallisuus ja runous, riippumatta sen historiallisesta tai kulttuurisesta kontekstista, kuuluu heille”, sanoi Akery. “Jokainen teksti on ikkuna toiseen näkökulmaan, joka heijastelee myös yhteistä inhimillistä kokemustamme.”

Rehtori Jacob Perlmutter sanoi, että vuoden koulun opettajan kunnian myönsi Akerylle Academic Magnetin opettajakunta ja henkilökunta, joka tunnustaa, että koulusta on tehty vahvempi, ystävällisempi ja osallistavampi hänen erinomaisten ponnistelujensa ansiosta.

“Rouva. Akery vahvistaa opettajan ammattia, koska jokainen opiskelija poistuu luokkahuoneestaan ​​korkealla kunnioituksella opettajan ammattia kohtaan”, Perlmutter sanoi. “Hänen aikansa ja opetuksensa on omistettu hyvien opiskelijoiden, vaan myös hyvien ihmisten tekemiseen. Hänen oppilaansa toivottivat minut ensimmäisenä tervetulleeksi rehtoritehtävääni tänä vuonna, kun sain viime kesänä heidän “Dear Mr. Perlmutter” -kirjeensä, joissa kerrottiin sekä koulumme puolista, joista he rakastivat, että alueita, jotka vaativat lisähuomiota.”

Akery sanoi, että opettaminen on palkitsevaa, vaikka se on haastavaa. Hän todella nauttii suhteista, joita hänellä on oppilaidensa kanssa, ja katselee heidän kasvavan johtajiksi, joita hän luottaa.

“Nyt kun minulla on ilo seurata hänen hyvin suunniteltua ja harkiten toteutettua opetusta, ymmärrän, miksi hänen oppilaansa pitävät Mrs. Akery niin hyvin”, lisäsi Perlmutter. “Olen nähnyt hänet positiivisena voimana koulumme opiskelijoiden elämässä sekä akateemisissa tunneissa että sosiaalis-emotionaalisissa tunneissa, jotka palvelevat opiskelijoita heidän aikuiselämässään.”

Akery pitää viiden parhaan finalistin nimeämistä paitsi tunnustuksena myös vastuuna. “Se antaa minulle mahdollisuuden toimia yhteyshenkilönä piirin muiden opettajien välillä ja varmistaa, että heidän äänensä kuullaan ja vahvistetaan”, Akery sanoi. ”Näen tämän mahdollisuutena uudistaa Vuoden opettaja -formaattia siten, että opettajat voivat osallistua alatoimikuntiin ja ohjelmiin ja löytää yhteisöjä keskenään. Haluaisin luoda opettajille enemmän mahdollisuuksia sitoutua toisiinsa ja näyttää osaamistaan.

.

Leave a Comment