Historia, kulttuuri, puisto energisoivat Puola nainen | Uutiset, Urheilu, Työpaikat

Kirjeenvaihtajavalokuva / Sean Barron Laurie Fox, Puolan kaupunginhistoriallisen seuran puheenjohtaja, seisoo Puolan Little Red Schoolhouse -kyltin vieressä, jossa yhdistys pitää suurimman osan kokouksistaan.

PUOLA – Sanotaan, että Schwebel’s Baking Co. on Youngstownin syntynyt ja leipä, ja voit lisätä, että Laurie Fox on Puolassa syntynyt ja kasvatettu.

“Teemme kävelykierroksia (Puola) Villagessa South Main Streetin varrella”, sanoi Fox, 71, joka kasvoi Puolassa ja on valmistunut Puolan seminaarista vuonna 1969.

Hän viittasi yhteen Puolan kaupunkihistoriallisen seuran tehtävistä, jonka puheenjohtajana hän on toiminut noin neljä vuotta.

Vuonna 1979 perustettu historiallinen seura on omistautunut suurelta osin edistämään kylän perintöä ja maamerkkejä, kouluttamaan ja lisäämään kiinnostusta Puolan historiaa kohtaan sekä ylläpitämään Little Red Schoolhousea, 4515 Center Road, jonka Puolan opetushallitus omistaa ja yhdistys vuokraa. 1 dollarilla vuodessa.

Rakennus on myös kansallisessa historiallisten paikkojen rekisterissä.

Fox puolestaan ​​järjestää tällaisia ​​kävelyretkiä South Mainilla, jonka varrella on sarja koteja ja yrityksiä, jotka perustettiin 1800-luvulla.

Tällaisia ​​tilaisuuksia varten jäsenet pukeutuvat ajanmukaisiin vaatteisiin ja suorittavat näytelmiä, Fox selitti. Kiertuesuunnitelmiin sisältyy myös Riverside ja Poland Presbyterian hautausmaat, joista jälkimmäinen on monien kylän alkuperäisten uudisasukkaiden lepopaikka, hän huomautti.

“Se on historian oppitunti lapsille”, Fox sanoi.

Hän toimii myös Poland Township Park Advisory Boardissa, jonka ensisijaisena tavoitteena on lisätä kiinnostusta ja toimintaa 107 hehtaarin puistossa Moore Streetin edustalla. Suunnitelmissa on rakentaa huvimaja ja keinuja sekä lisätä tiloja suolapallosta, hiekkalentopallosta ja frisbeegolfista kiinnostuneille, Fox totesi.

Lisäksi hän on palvellut kahdeksan vuotta Holy Family Seniors Groupin rahastonhoitajana Holy Family Parishissa Center Roadilla, jonka puheenjohtajana toimi Foxin äiti Ruth Burns. Seniorit tapaavat kerran kuukaudessa, ja Fox saa läsnäolonsa tuntumaan muilla, avoimemmilla tavoilla.

“Olen bingon soittaja bingolle”, hän sanoi nauraen ja lisäsi: “He ovat erittäin aktiivisia yhteisön kanssa.”

Hänen Puolaan liittyvä toimintansa ei kuitenkaan pääty viimeiseen voittokirjaimeen ja numeroon. Fox on myös osa McMurrayssa, Pa.:ssa sijaitsevaa voittoa tavoittelematonta National Slovakia Society USA:ta sekä paikallista osastoa, joissa on arviolta 37 000 ja 1 000 jäsentä.

NSS:n päätehtävä on tarjota veljesperheelleen taloudellista turvaa annuiteetin ja vakuutuksen kautta, sen verkkosivuilla kerrotaan.

Erityisesti Fox kuuluu NSS:n kansalliseen johtokuntaan ja paikallisen Assembly 0731 -ryhmän puheenjohtaja, joka tarjoaa myös toimintaa lapsille.

Vuonna 2009 Fox, joka on myös amatöörivalokuvaaja, jäi eläkkeelle työskenneltyään 35 vuotta hallintosihteerinä Mahoning County Educational Service Centerin päällikkönä.

“Tiesin vain, että hän voisi tehdä hienoa työtä (Puola Township Historical Societyn hyväksi), ja hän on täyttänyt kaikki odotukset presidenttinä seurata minua”, sanoi Larry Baughman, joka palveli tässä tehtävässä vuosina 2014–2018 ja lisäsi: “Hän on loistava valokuvauksen ja viestinnän kanssa, ja hän on loistava johtaja.”

Nykyään Fox ja muut yhteiskunnan jäsenet ovat ahkerasti johtamassa panosta kaunistaakseen ja laajentaakseen The Little Red Schoolhousea, joka rakennettiin vuonna 1858 mutta lakkasi toimimasta kouluna vuonna 1915. Näihin pyrkimyksiin kuuluu kukkapenkkien ja lahjoitetun aidan lisääminen alueelle. takana, Fox selitti.

Vuoden 1915 jälkeen rakennusta käytettiin satunnaisesti jumalanpalveluksiin ja muihin tarkoituksiin, se jatkui.

Rakennukseen tehtiin 1980-luvulla rapistumisen jälkeen lisärakennus, josta hankitaan ja säilytetään lukuisia kylän historiaan liittyviä lahjoitettuja esineitä. Niiden joukossa on vitriini, jossa on muotokuvia entisestä presidentistä William McKinleystä, jonka lapsuudenkoti oli Puolassa, sekä arkistokaappeja Puolan varhaisen historian muistiinpanoista.

Hiljattain historialliselle yhteiskunnalle lahjoitettiin kopio entisestä talletus- ja säästöpankista lähellä Riverside Drivea, joka vuokrattiin vuonna 1875.

Lisäksi Puolan koululautakunta kokoontuu kerran vuodessa entisessä yksihuoneisessa koulutalossa, Fox lisäsi.

Jos haluat ehdottaa lauantaiprofiilia, ota yhteyttä toimintotoimittajaan Burton Coleen osoitteessa bcole@tribtoday.com tai Metron toimittajaan Marly Reichertiin osoitteessa mreichert@tribtoday.com.

news@vindy.com

Tämän päivän tuoreimmat uutiset ja paljon muuta postilaatikossasi

.

Leave a Comment