“Ekologisen koulutuksen huippuosaamista” | Ohio Wesleyanin yliopisto

“Ekologisen koulutuksen huippuosaamista”

Ohio Wesleyan-professori ansaitsee opetuspalkinnon Ecological Society of Americalta

Kirjailija: Cole Hatcher

Laurel J. Anderson, Ph.D.

DELAWARE, Ohio – Ohio Wesleyanin yliopiston professori Laurel J. Anderson on vuoden 2022 Ecological Society of America’s Eugene P. Odum Award for Excellence in Ecology Education -palkinnon voittaja, yhdistys ilmoitti tänään.

Anderson, Ph.D., on Ohio Wesleyanin Morris-perheen luonnontieteiden professori biologisten tieteiden laitoksella. Hän liittyi yliopiston tiedekuntaan vuonna 2001. Anderson ja kaikki vuoden 2022 Ecological Society of America (ESA) -palkinnon saajat tunnustetaan virallisesti seuran vuosikokouksessa elokuussa.

ESAn tämänpäiväisen tiedotteen mukaan:

Dr. Anderson on edelläkävijä ekologisen koulutuksen käytäntöjen muuttamisessa, joka on kannattanut autenttisen tutkimuksen integroimista perustutkinto-opetukseen yli vuosikymmenen ajan.

Vuonna 2009 hän toimi keskeisessä johtajaroolissa hajautetun ekologian opetuksen ja tutkimuksen yhdistävän verkoston perustamisessa ensisijaisesti perustutkinto-oppilaitoksiin (PUI), josta tuli lopulta Ecological Research as Education Network (EREN). Hän ja muut uskoivat, että suuren joukon yhteistyökumppaneita PUI:iden ekologian opettajat voisivat tehdä arvokasta laajamittaista ekologista tutkimusta – samankaltaista kuin R1-instituutioissa – yhteistyöverkostojen kautta ja ottaa samalla opiskelijat mukaan autenttiseen tutkimukseen. Tri. Andersonin työ auttoi yhteisöä tunnistamaan ja toteuttamaan laajemman vision uudesta ekologisen koulutuksen mallista PUI:issa – ja kaikentyyppisissä laitoksissa.

Hän on inspiroinut monia työtovereita muuttamaan omaa pedagogiikkaa ja käyttämään perustutkinto-tutkimusprojekteja kursseissaan. Jatkaakseen ERENin vaikutusten laajentamista, hän on saanut kollegoidensa kanssa kaksi muuta NSF-apurahaa (National Science Foundation) integroidakseen National Ecological Observatory Network -verkoston tietoja EREN-projekteihin. Laajentaakseen tämän työn vaikutusta hän on myös julkaissut ja esitellyt ERENin työskentelyä koskevia papereita useissa eri julkaisuissa, mukaan lukien 13 esitystä, joissa viisi opiskelijaa on ensimmäisenä kirjoittajana tai mukana kirjoittajana viimeisen 10 vuoden aikana ESAn vuosikokouksissa.

Tohtori Andersonin opetuksen erinomaisuus on tunnustettu hänen kotioppilaitoksessaan, koska hän on saanut kaksi nimettyä professuuria: Libuse L. Reed Endowed Professorship (2007-2009) ja avajais Morris Family Professorship of Natural Sciences (toukokuusta 2019 tähän asti). Osavaltiotasolla Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching ja Council for Advancement and Support of Education valitsivat hänet Ohion vuoden professoriksi vuonna 2015.

Mitä tulee tähän palkintoon liittyvään palveluun, hän oli National Ecological Observatory Networkin tieteen, teknologian ja koulutuksen neuvoa-antavan komitean (STEAC) jäsen (2016-2018), oli ESAn perustutkinto-oppilaitosten tutkijoiden jaoston avajaispuheenjohtaja (2007). -09) ja toimi Odum-palkintokomitean puheenjohtajana (2015-2017). Hänen inspiroivan johtajuutensa ansiosta ESA jakaa tohtori Andersonille tämän vuoden Odum Award for Excellence in Ecology Education -palkinnon.

Lue lisää professori Andersonista ja Ohio Wesleyanin biologisten tieteiden laitoksesta osoitteessa owu.edu/BiologicalSciences.

Tietoja Ecological Society of Americasta

Vuonna 1915 perustettu Ecological Society of America on maailman suurin ammattiekologien yhteisö ja luotettava ekologisen tiedon lähde, joka on sitoutunut edistämään maan elämän ymmärtämistä. 9 000 jäsenen seura julkaisee viittä aikakauslehteä ja jäsentiedotetta ja jakaa laajasti ekologista tietoa politiikan, tiedotusvälineiden ja koulutusaloitteiden kautta. Seuran vuosikokous houkuttelee 4 000 osallistujaa ja esittelee ekologisen tieteen viimeisimpiä saavutuksia. Vieraile ESAn verkkosivuilla osoitteessa www.esa.org.

Tietoja Ohio Wesleyan Universitystä

Vuonna 1842 perustettu Ohio Wesleyan University on yksi maan johtavista vapaiden taiteiden yliopistoista. Delawaressa, Ohiossa sijaitseva yksityinen yliopisto tarjoaa yli 70 korkeakoulututkintoa ja kilpailee 24 NCAA Division III:n yliopistourheilulajissa. Ohio Wesleyanissa sijaitsevan The OWU Connection -ohjelmansa avulla opiskelijat yhdistävät tietoa eri tieteenaloista, rakentavat monipuolisen ja globaalin näkökulman ja soveltavat tietoa tosielämässä. Ohio Wesleyan on esillä kirjassa “Colleges That Change Lives” ja se on mukana US News & World Reportin ja Princeton Review “Best Colleges” -luetteloissa. Ota yhteyttä OWU:n asiantuntijahaastattelulähteisiin osoitteessa owu.edu/experts tai lue lisää osoitteessa owu.edu.

Leave a Comment