Kansas Cityn ukrainalainen klubi siirtyy kulttuurin jakamisesta sotatoimiin | KCUR 89,3

Kansas Cityn ukrainalainen klubi on 1950-luvulta lähtien yhdistänyt ulkomaalaisia ​​– professoreita, opiskelijoita, ammattilaisia ​​ja muita, jotka löysivät tiensä Itä-Euroopan ydinalueelta Yhdysvaltoihin.

Se riitti vuosikymmeniksi.

Klubi keskittyi sosiaalisiin ja kulttuurillisiin tapahtumiin, kokoamalla vapaaehtoisia tanssijoita ja kokkeja vuosittaisiin tapahtumiin, kuten Ethnic Enrichment Festivaliin, ja täyttämällä pöydän siihen liittyvässä Diplomaattikunnassa.

Molemmat tapahtumat antoivat alueella asuvalle arviolta 2 000-3 000 ukrainalaiselle mahdollisuuden puhua äidinkieltään ja jakaa ruokia, kuten paskaa (pääsiäisleipä), borssia (juurikaskeitto) ja suolaisia ​​varenykyn (puolikuun muotoinen taikina) täytteitä. herkut).

Kolme viikkoa sitten Venäjän presidentti Vladimir Putinin määräämä hyökkäys heidän kotimaahan muutti kaiken.

Kansas Cityn ukrainalainen klubi on nyt ensisijainen yhteyshenkilö kaikille, jotka ovat järkyttyneitä Putinin pyrkimyksistä valloittaa Ukraina Venäjälle.

Kaikki näyttävät yhtäkkiä naputtavan mailaa. Paikalliset ukrainalaiset, jotka haluavat epätoivoisesti liittyä sotaan, jopa yli 5000 mailin päästä. Kansasin kansalaiset, jotka haluavat osoittaa solidaarisuuttaan ja oppia lisää maan muinaisesta historiasta ja kulttuurista. Ja toimittajat, jotka etsivät paikallisia kontakteja antaakseen kontekstin uutisten kauhistuttaville kuville.

“Meillä oli niin pieni organisaatio”, kertoi seuran presidentti Ljudmyla Savinkova. “Ja nyt koko Kansas Cityn alue katsoo meihin. Ja silti en voi vastata kaikille ihmisille.”

Natasha Costa (vasemmalla) hänen miehensä Andrew Costa ja heidän tyttärensä Dasha, 7, seisovat mielenosoituksessa Kansas Cityssä.  Se oli paljon pienempi kuin Chicagon ralli, johon he osallistuivat edellisenä viikonloppuna, mutta antoi silti Natashan tuntea olevansa yhteydessä muihin ukrainalaisiin.

Seura organisoi uudelleen lukemattomilla tavoilla. Ad hoc -puhujien toimisto on muodostumassa, ja parhaillaan tehdään voittoa tavoittelemattoman järjestön perustaminen auttamaan saapuvia pakolaisia.

On myös syvä tietoisuus siitä, että on elintärkeää pitää Yhdysvalloissa syntyneet ihmiset ajan tasalla ja sitoutuneina. Klubi on silta, sillä jäsenet voivat olla voimavara ymmärtää konfliktiin liittyvää monimutkaista geopolitiikkaa.

Toistaiseksi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky on sankari sekä ukrainalaisille että useimmille alueen asukkaille. Mutta disinformaatio – rutiinitaktiikka aina, kun Venäjä on mukana – on kalvava huolenaihe. Ja tuki voi muuttua sodan edetessä tai jos amerikkalainen yleisö kokee Venäjän vastaiset taloudelliset pakotteet haitallisiksi Yhdysvaltain taloudelle.

Ukrainan demokraattiset arvot ovat pohjimmiltaan samoja kuin amerikkalaiset demokraattiset arvot, sanoi Kansasin yliopiston apulaisprofessori Oleksandra Wallo.

“Ukrainalaiset tekevät juuri nyt taistelua ja kuolemaa näiden arvojen puolesta, jotka oletettavasti ovat vapaan maailman yhteisiä. Demokratian, vapauden ja ihmisoikeuksien arvot, Ukrainasta kotoisin oleva Wallo sanoi. “Vähin, mitä voimme tehdä, on olla katsomatta pois ja kiinnittää huomiota.”

Itse asiassa pyrkimys keskittyä Ukrainaan on uusi tehtävä paikalliselle klubille.

Klubin presidentti Savinkova on koulutukseltaan sairaanhoitaja. Hän opiskelee taideterapianeuvonnan maisteriksi Emporia State Universityssä. Hänen henkilökohtainen tavoitteensa avata taidekeskus Missionissa Kansasissa on lykätty viimeaikaisten tapahtumien vuoksi.

Klubin Facebook-sivu ja jäsenten henkilökohtaisista sosiaalisen median tileistä on tullut vastustuksen työkaluja.

Yksi Savinkovan sydämellisimmistä sosiaalisen median viesteistä tehtiin pian Venäjän miehityksen jälkeen helmikuun lopulla. Hän edisti opetusta ja paneelikeskustelua KU:ssa korostaen, että kaikki olivat tervetulleita.

Ensin hän kiitti monia Kansasin kansalaisia, jotka ovat tarjonneet tukea. Sitten hän puhui niille, jotka saattavat olla epäröivämpiä:

“Ne, jotka eivät koskaan tunnustaneet sitä tosiasiaa, että sota ihmisyyttä vastaan ​​on käynnissä juuri nyt, ja asettuvat edelleen puolueettomuuden kasvotusten ja nimeävät viattoman kansanmurhan “vain poliittiseksi ongelmaksi, eikä se ole minun asiani” tai (eivät) pelkää sitä. kiihottaa hyökkääjiä. Miksi???? Haluaisitko saada enemmän tietoa asiasta?”

Kansas Cityn ukrainalaisen klubin presidentti Ljudmyla Savinkova (oikealla) miehensä Reza Derakhshanin kanssa.

Kansas Cityn ukrainalaisen klubin presidentti Ljudmyla Savinkova (oikealla) miehensä Reza Derakhshanin kanssa.

Sodan pyrkimys

Seuran näkyvimmät aktiviteetit – viikoittaiset mielenosoitukset Mill Creek Parkissa lähellä Country Club Plazaa – eivät ole enää seuran järjestämiä.

Olah Potapenko ja hänen kälynsä Mariya Slipych ottivat sen haltuunsa ja auttoivat vapauttamaan muita klubin jäseniä uusiin rooleihin.

Viimeisimmässä mielenosoituksessa Slipych jakoi kaikille paikalle saapuneille sinisiä ja keltaisia ​​kylttejä, jotka muistuttivat Ukrainan lippua, ja niin tekikin kymmeniä.

Hänellä oli kukkakruunu ja perinteinen, värikäs ukrainalainen mekko, Potapenkon valmistama.

Muualla puistossa Natasha Costa seisoi miehensä ja kahden lapsensa Dashan, 7, ja Maksimin, 12, kanssa, jotka heiluttivat valtavia Ukrainan lippuja.

Costa kertoi, että hänen perheensä asui pienessä kylässä Itä-Ukrainassa. Viimeksi kun hän kuuli, kylässä ei ollut vettä.

“En voi tehdä paljon”, Costa sanoi.

Koko perhe ajoi hiljattain Chicagoon osallistumaan suureen Ukrainan mielenosoitukseen. Se oli “ainakin jotain”, jonka hän saattoi tehdä osavaltioista tukeakseen kotimaataan.

“On vain mukavaa olla ihmisten kanssa, joilla on samat uskomukset ja huolenaiheet kuin sinulla”, Costa sanoi.

Toisille ralli on hyvä yhteyspaikka. Mutta heidän kiireellisimmät huolensa koskevat tulevaisuutta.

Volodymyr Polishchuk, Liberty, järjestää voittoa tavoittelemattoman järjestön. Hänen tavoitteenaan on perustaa järjestö, joka auttaisi ukrainalaisia ​​pakolaisia, jos kansas Cityyn lopulta saapuu tulva. Hän sanoi, että yhteisö voisi auttaa löytämään asunnon, työpaikan ja kieliapua.

Tällaista työtä ovat usein tehneet aiemmat maahanmuuttajat, jotka palkattiin uudelleensijoittamistoimistojen, kuten Catholic Charities ja Jewish Vocational Service, kautta.

Kiovasta kotoisin oleva Polishchuk sanoi tietävänsä, että monet ukrainalaiset auttaisivat mielellään vapaaehtoisesti. Mutta hän on keskittynyt luomaan jotain muodollisempaa, jossa on verovastuu.

Viimeinen pakolaisten aalto entisestä Neuvostoliitosta asettui Kansas Cityn alueelle 1990-luvulla. Hän sanoi, että uusille siirtolaisaalloille on luotava organisoitua apua.

Cerner Corp.:n työntekijä Polishchuk muutti Kansas Cityn alueelle vuonna 2002 asettuttuaan alun perin New Jerseyyn.

Tetiana Siedina (oikealla) on ukrainalainen taiteilija, joka asuu Kansas Cityssä.  Hän maalasi kyltin miehensä Rick Turnerin urheilusta.  Se puhuu puolestaan.

Elizabeth Bejan on ylpeä, ensimmäisen sukupolven ukrainalainen täällä Kansas Cityssä. Hän avaa kotinsa mille tahansa ukrainalaiselle perheelle, joka haluaa hakea turvaa Kansas Citystä.

Hänen vanhempansa muuttivat Cameroniin Missouriin tehdäkseen maataloustöitä ennen kuin muuttivat Kansas Cityyn. Hän on osallistunut ukrainalaisen klubin kokouksiin niin kauan kuin muistaa.

“Vanhempani olivat niin tarkkoja, että olemme ukrainalaisia, emme venäläisiä”, hän sanoi.

Andrew Meyer, entinen rauhanjoukkojen jäsen Ukrainassa, on hionut esitystä alueen kiinnostuneille ryhmille. Hänen vaimonsa Karina Meyer on myös pitänyt esitelmiä ja haastatteluja lehdistölle. Hän on kotoisin Ukrainasta, ja he molemmat puhuivat viime sunnuntaina Southwood United Church of Christ -kirkossa Raytownissa.

Pari vietti tammikuun Ukrainassa Karinan perheen kanssa osittain siksi, että isovanhemmat voisivat tavata 9 kuukauden ikäisen poikansa.

Molemmilla on kokemusta humanitaaristen avustusjärjestöjen kanssa työskentelystä. Karina on kääntänyt Heart to Heart Internationalille, Lenexassa toimivalle voittoa tavoittelemattomalle järjestölle, jonka kanssa klubi on työskennellyt. Hän on pakannut hygieniapakkauksia, jotka ovat nyt matkalla Puolaan pakenevien ukrainalaisten luo.

Tämä tarina julkaistiin alun perin Flatlandissa, joka on KC Media Collective -jäsen.

Leave a Comment